Haber

24 yıl sonra ilk: Rusya Devlet Başkanı Putin, Kuzey Kore’de

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 yılın ardından ilk kez resmi bir ziyaret kapsamında Kuzey Kore’ye giderek Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir araya geldi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Putin, bugün başkent Pyongyang’da törenle karşılandı. Rusya basınına yansıyan video görüntülerine göre, Kim Il Sung Meydanı’nda toplanan kalabalığın arasında, ellerinde balonlarla çocuklar da vardı. Meydandaki ana bina üzerine de iki liderin portreleriyle ülkelerinin bayrakları asıldı. Karşılamanın ardından Kim ve Putin, görüşmelerde bulunmak için Kumsusan Sarayı’na gitti.

KİM: RUSYA İLE STRATEJİK İLETİŞİMİ GÜÇLENDİRME NİYETİNDEYİZ

Görüşmeler başlamadan önce açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Ukrayna istikametinde de olmak üzere, Rus politikasına olan tutarlı ve yılmaz desteğinizi takdir ediyoruz” dedi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise iki ülke ilişkilerinin ‘yeni bir yüksek refah’ dönemine girdiğini söyledi. Kim, “Şimdi dünyadaki durum daha karmaşık bir hal alıyor ve hızla değişiyor. Böyle bir durumda, Rusya ile, Rus liderliği ile olan stratejik iletişimi daha da güçlendirme niyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

Kim, Pyongyang yönetiminin ‘egemenliğini, güvenlik çıkarlarını ve toprak bütünlüğünü korumak için Ukrayna’da yürüttüğü özel askeri operasyonda Rus hükümeti, ordusu ve halkına tam desteği ve dayanışmasını’ da dile getirdi.

İKİ LİDER, 2023’TE RUSYA’DA GÖRÜŞMÜŞTÜ

ABD ve müttefiki olan ülkeler, Rusya’nın Kuzey Kore’ye, Birleşmiş Milletler’in (BM) yasakladığı füze ve nükleer programları için yardım etmesinden endişe ediyor, Pyongyang yönetimini Rusya’ya Ukrayna savaşında kullanması için balistik füze ve top mermisi sağlamakla suçluyor. İki ülke ise silah sevkiyatı iddialarını reddediyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da Eylül 2023’te Rusya’yı ziyaret ederek Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya gelmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

selcuklu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu