Ekonomi

AB, Çinli elektrikli araçlara yönelik gümrük vergilerini artırırken Airbus endişeli

Avrupalı havacılık ve uzay şirketi Airbus, Avrupa Birliği’nin Çin elektrikli araçlarına (EV) yönelik gümrük vergilerini %38,1’e kadar arttırma kararıyla tırmanan küresel ticaret gerilimleri nedeniyle zorluklarla karşı karşıya. Airbus AB’nin eylemi hakkında doğrudan yorum yapmasa da, bir şirket sözcüsü artan ticaret anlaşmazlıkları ve bunların küresel işletmeler üzerindeki etkileri hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Sözcü yaptığı açıklamada Airbus’ın küresel ölçekte faaliyet gösterdiğini ve ticari tarifelerin tedarik zinciri, şirketin kendisi ve müşterileri için karmaşıklığı ve maliyetleri arttırdığını vurguladı. Açıklama, Nisan ayında Airbus’ın Çin ile 600-750 uçağı içerebilecek olası büyük ölçekli bir uçak siparişi konusunda görüşmeler yürüttüğüne dair daha önce yayınlanan bir raporun ardından geldi. Yine de bu görüşmeler, mevcut ticari anlaşmazlıklar ve Avrupa’daki siyasi belirsizlikler nedeniyle karmaşık bir hal aldı.

Çin’in devlet satın alma ajansı CASC’nin uçak siparişi duyurularının zamanlaması genellikle ticari ilişkilerin durumunu yansıtıyor ve siparişler genellikle yeni ve daha önce duyurulmuş işlerin bir karışımı oluyor. Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Lin Jian, AB’nin gümrük vergisi kararını eleştirerek bunun Çin-AB ekonomik işbirliğine zarar vereceğini belirtti.

Sektörden bir kaynak, Çin ile yakın zamanda yapılacak bir uçak anlaşmasının ticari gerilimler nedeniyle artık daha zor göründüğünü belirtti. Airbus, devam eden uçak müzakereleri hakkında yorum yapmama politikasını sürdürüyor. Şu an itibariyle CASC’den duruma ilişkin herhangi bir yanıt gelmedi.

Ticari anlaşmazlık, Çin’in uçak siparişlerinin Airbus ile NYSE:BA’da işlem gören Amerikalı rakibi Boeing arasında bölündüğü bir dönemde ortaya çıktı. Yine de Çin’in Boeing uçaklarına verdiği siparişler, Çin-ABD ilişkilerinin gerildiği son yıllarda azaldı. Geçtiğimiz hafta Airbus’ın 100 adet geniş gövdeli uçak siparişi için Çin’le görüşmeler yürüttüğüne dair haberler ortaya çıkmış ve mevcut ticaret ortamına rağmen görüşmelerin devam ettiğine işaret etmişti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

karamanli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu