Haber

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, San Francisco’da yüz yüze görüştü

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bir yıl aradan sonra ilk kez ABD’nin San Francisco kentinde yüz yüze görüştü.

ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi (APEC) kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bir yıl aradan sonra ilk kez yüz yüze görüştü.

Liderler, San Francisco’daki tarihi Filoli Tarihi Evi ve Bahçesi’nde buluştu. Biden, Xi’yi kapıda kırmızı halıyla karşıladı ve elini sıktı. Toplantıya ABD tarafından Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hazine Bakanı Janet Yellen, Ticaret Bakanı Gina Raimondo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da katıldı.

“Her zaman aynı fikirde değildik.”

Biden, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, “Sizleri ABD’de ağırlamaktan büyük bir onur ve mutluluk” diyerek, kendisinin ve Xi’nin en son Bali’deki G20 Zirvesi’nde buluştuğunu hatırlattı. Biden, “Birbirimizi uzun zamandır tanıyoruz. Her zaman anlaşamadık. Konuşmalarımız her zaman samimi, açık ve yardımsever oldu” dedi ve “Sizin ve benim birbirimizi net bir şekilde anlamamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “

Biden, “Çin ile ABD arasındaki rekabetin çatışmaya dönüşmemesini sağlamalıyız.”

“İki ülkenin birbirine sırtını dönmesi bir seçenek değil.”

Çin Devlet Başkanı Xi, Bali’deki son toplantıdan bu yana çok şey yaşandığını belirterek, “Dünyada Kovid-19 salgını bitti ama etkileri hâlâ çok büyük.” dedi.

Küresel ekonominin karşı karşıya olduğu tedarik zinciri gibi konulara da değinen Xi, Çin-ABD ilişkisinin “dünyadaki en değerli ikili ilişki” olduğunu belirtti. Xi, “Bu ilişki, iki halkın yararına olacak ve insanlığın ilerlemesine yönelik sorumluluğumuzu yerine getirecek şekilde gelişmeli” dedi.

Xi, ABD-Çin ilişkilerinin “hiçbir zaman sorunsuz olmadığını” kabul etti ancak iki ülke için “birbirlerine sırt çevirmenin bir seçenek olmadığını” vurguladı. ABD ile Çin arasında yaşanacak herhangi bir çatışmanın her iki taraf için de dayanılmaz sonuçlar doğuracağını belirten Xi, her iki tarafın da farklılıkları aşarak umut verici bir gelecek yaratabileceğine inandığını ifade ederek, “Derinlemesine bir görüş alışverişini sabırsızlıkla bekliyorum” ve yeni anlayışlara ulaşmak.”

Toplantıda Filistin meselesi, Ukrayna savaşı ve Kuzey Kore’nin Rusya ile ilişkileri gibi konuların yanı sıra ABD ile Çin arasındaki açık bağlantı sınırlarının güçlendirilmesi ve rekabeti önleyecek şekilde bağlantıların sorumlu bir şekilde yönetilmesi gibi konuların da ele alınması bekleniyor. İki ülke arasında çatışmaya dönüşmesinin önüne geçildi.

Çin Devlet Başkanı Xi, ABD’yi en son 2017’de ziyaret etmişti ve iki lider en son 2022’de Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde yüz yüze görüşmüştü. -SAN FRANCISCO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu