Ekonomi

ABD tarım dışı istihdam bordrolarında güçlü pozitif sürpriz

ABD’de para politikası patikası için kritik olan tarım dışı istihdam ve fiyat artışları belirgindi.

ABD ekonomisinde tarım dışı istihdam Ocak’ta 517 bin arttı.

Bloomberg anketine göre, ABD’nin 188.000 net tarım dışı iş yarattığı varsayılmıştır.

Veriler açısından öncü gösterge olarak kabul edilen ADP özel sektör istihdam verisi, istihdamda zayıf bir artışa işaret etti.

ADP verilerine göre ABD’de özel sektör istihdamı Ocak’ta 106 bin arttı. Beklenti 180 binlik artış yönündeydi. Aralık ayında 235 bin olarak açıklanan artış 253 bin olarak revize edildi.

ADP veri setine göre söz konusu sayı, Ocak 2021’de görülen düşüşten bu yana en düşük artış olarak kaydedildi.

ADP Başekonomisti Nela Richardson, Ocak ayında ABD’de yaşanan harika hava koşullarının istihdam ölçümlerinde referans verilen haftaya denk geldiğini ve bunun etkilerinin görüldüğünü söyledi. Richardson, istihdam eğiliminin ayın geri kalanında güçlü olduğunu vurguladı.

ADP verileri, Ocak ayında görevde kalan çalışanların maaşlarında ortalama yüzde 7,3 artış yaşandığına işaret etti. İş değiştiren çalışanların ücret artışı ise ortalama yüzde 15,4 olarak kaydedildi.

Fed’in izlediği verilerin başında geliyor.

Faiz artış hızı yavaşlasa da önümüzdeki dönemde artışın devam edeceği sinyalini veren Fed üyeleri, karar metninde, istihdam piyasasının son aylarda faizlerdeki gerileme karşısında güçlü kaldığına işaret etti. şişirme.

Ekonomistler, istihdam ve fiyatlardaki ölçülü artışın yanı sıra enflasyondaki yumuşamanın yumuşak iniş senaryosunu desteklediğini belirtti.

Bloomberg Economics ABD Başekonomisti Anna Wong, ölçülü fiyat artışlarının Fed’in faiz kararı sonrası oluşan ralliyi destekleyebileceğini belirtti. Yine de işten çıkarmaların yüksek fiyatlı teknoloji ve finans sektörlerinde gerçekleştiğini belirten Wong, fiyatlarda genelleme değil kısmi bir yumuşama olabileceğine işaret etti.

haberedremit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu