Ekonomi

Balıkçılar havaların soğumasını bekliyor

Balıkçılar yeni dönemde havaların soğumasını bekliyor

Yeni dönemde palamuttan umut yok, hamsi için gün sayıyorlar

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yeni dönemde günde 40 ila 70 kasa arasında hamsi yakaladığını belirten balıkçılar, bereket için havaların soğumasını bekliyor.

1 Eylül itibarıyla av yasağının kalkmasıyla denize açılan balıkçılar yeni dönemden umutlarını koruyor. Balıkçılar, geçen yıl çokça avlanan palamutun bu yıl bulunmadığını söylüyor; torik, hamsi ve mezgit avcılığına devam ediyor. Büyük teknelerin günde 40 ila 70 arası hamsi yakaladığını belirten Şenol Baykan, havaların soğumasıyla hamsinin bollaşabileceğini söyledi.

Baykan, “Sezon şu anda berbat. Şu anda tek bir palamut bile yok. Hamsi az miktarda mevcut. Büyük teknelerle 50 ila 70 kasa hamsi geliyor. Bu da kurtarmıyor. havalar soğuyacak. Kuzey rüzgarı ve hava sıcaklığı nedeniyle şu anda balık yok. Şu anda büyük balıkçılarımız bile umutlu değil. Biz palamut olmayacağını iddia ediyorduk. Çünkü geçen yıl sonra, uzun yıllar palamut vardı, bu sene palamut olmaz, sonra olur, torik balığı yakalanıyor, hamsi üretiliyor, az miktarda mezgit üretiliyor, marmara, karadeniz, hamsi Ereğli. “Modül parçaları halinde geliyor. Büyük miktarlarda ortaya çıkmaz. Şu anda Karadeniz hamsisinin maliyeti 500-600, Marmara hamsisinin maliyeti ise 600-700 civarındadır. Havalar biraz soğur ve balık bollaşırsa balığın ucuzlayacağını hepimiz bekliyoruz” dedi.

Motorin fiyatlarındaki artışın maliyetleri etkilediğini sözlerine ekleyen Şenol Baykan, “Bu teknelerde büyük makineler var. Bu, bu dönemdeki ilk sefer. Bir kasa balığa sadece 150 lira nakliye bedeli ekleniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu