Haber

Beyoğlu’ndaki terör saldırısına ilişkin yaşanan son gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında saldırıyı gerçekleştirenlere yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen 8 şüpheli İstanbul’da, ortalarında İnterpol’ün kırmızı bültenle aradığı terörist Bilal Hassan’ın yakın yardımcısı Amran Abdulrami’nin de bulunduğu 5 şüpheli Bulgaristan’da yakalandı.

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım Pazar günü saat 16.14’te meydana gelen terör akınında 6 kişi hayatını kaybederken, 81 kişi yaralandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının terör saldırısına ait başlattığı soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü gruplarınca yürütülen çalışmada, terörist Ahlam Albashır ve firari kuşkulu Bilal Hassan’ın illegal yollarla Türkiye’ye geçmesine yardım ettikleri belirlenen T.A, S.G, M.E.Y, M.E.A, H.A, H.A, S.C. ve H.A. yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirilen 8 şüphelinin süreçlerinin sürdüğü öğrenildi.

Yasa dışı yollarla Bulgaristan’a giren 5 şüpheli yakalandı

Terör saldırısının şüphelisi 5 kişi de Bulgaristan’da yakalanarak gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcı Sözcüsü Siyika Mileva, Bulgaristan ulusal haber ajansı BTA’ya yaptığı açıklamada, Türk güvenlik yetkilileri ile yapılan verimli iş birliği sonucu, 3 Moldova vatandaşı ile 2 Arap kökenli şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

Mileva, şüphelilerin şimdilik 72 saat gözaltında kalacaklarını, ancak savcılığın şüphelileri tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edeceğini aktardı.

Bulgar basınına göre şüpheliler, bombalı saldırıdan 3 gün sonra yasa dışı yollarla Bulgaristan’a giriş yaptı.

Yakalanan şüpheliler ortasında, İnterpol’ün kırmızı bültenle aradığı terörist Bilal Hassan’ın yakın yardımcısı olarak gösterilen Amran Abdulrami’nin de yer aldığı kaydedildi.

Patlayıcının “olta kurşunu”yla güçlendirildiği belirlendi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü grupları, hücumda kullanılan patlayıcının güçlendirildiğini tespit etti.

Zaman ayarlı olduğu bedellendirilen bombanın kesimleri üzerindeki incelemesine devam eden takımlarca yapılan tespitlerde, TNT cinsi patlayıcının güçlenmesi için içine çivi, demir kesimleri ve olta kurşunu konulduğu belirlenirken, kanıtlarda TNT ve nitro selüloz kalıntıları ortaya çıktı.

17 kuşkulu tutuklanmıştı

Soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü gruplarınca gözaltına alınan terörist Ahlam Albashır’ın da aralarında bulunduğu 51 şüpheliden 2’si hür bırakılırken, 49’u emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilmişti.

Görevlendirilen 29 cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alınan 49 şüpheliden Ahlam Albashır’ın da ortalarında yer aldığı 17’si, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “kasten öldürmeye yardım” suçlarından tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilmişti.

Savcılık, 3 şüpheliyi adli kontrol talebiyle hakimliğe sevk ederken, diğer 29 şüphelinin sınır dışı edilmesine karar verilmişti.

İstanbul nöbetçi sulh ceza hakimliklerince sorgulanan, aralarında terörist Albashır’ın da bulunduğu 17 şüphelinin tutuklanmasına karar verilirken, 3 kuşkulu isimli denetim önlemi uygulanarak özgür bırakılmıştı.

Bombalı saldırıyı gerçekleştiren terörist Ahlam Albashır’ın da aralarında bulunduğu bazı tutuklular, sağlık kontrollerinin ardından Marmara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne götürülmüştü.

Terör saldırısının gerçekleştirilmesinde yardım-yataklık ettiği belirlenen ve Suriye Azez’de emniyet güçlerince gözaltına alındıktan sonra İstanbul’a getirilen “Hüsam” kod isimli terör örgütü mensubunun emniyetteki süreçleri ise sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu