Ekonomi

BlackRock seçimlerden önce uzun vadeli ABD Hazine tahvillerine temkinli yaklaşıyor

BlackRock Yatırım Enstitüsü, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri ışığında uzun vadeli ABD Hazine tahvilleri konusunda temkinli bir duruş sergiledi. Önde gelen varlık yönetimi firması BlackRock’ın bir parçası olan enstitü, devam eden geniş mali açıklar nedeniyle yatırımcıların bu devlet tahvillerini tutmak için daha yüksek tazminat talep edeceğini öngörüyor.

Enstitüye göre, Başkan Joe Biden ya da Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump seçimi kazansa da, bütçe açıklarının önemli ölçüde kalması bekleniyor. Bu durumun yüksek enflasyon oranlarını sürdüreceği ve bunun sonucunda da yüksek faiz oranlarının devam edeceği tahmin ediliyor.

BlackRock Yatırım Enstitüsü, piyasanın önemli miktarda tahvil ihracını absorbe etme ihtiyacının yatırımcıları daha yüksek bir vade primi talep etmeye yönelteceğini öne sürmektedir. Bu, uzun vadeli tahvil tutmanın getirdiği risk için gereken ek getiridir.

Enstitü, daha uzun vadeli ABD devlet tahvillerinde nötr bir pozisyonu korurken, yüksek faiz oranlarının olduğu bir ortamda tercih edilen kısa vadeli ABD Hazine tahvillerinde “aşırı ağırlıklı” bir pozisyon öneriyor. Bu tavsiye, bazı yatırımcıların arz ve talep dengesizlikleri nedeniyle Hazine getirilerinin yükselmesi durumunda potansiyel kayıpları azaltmak için fonlarını yeniden tahsis etmeye başladığı bir dönemde geldi.

ABD Hazinesi bu hafta üç, 10 ve 30 yıllık vadeleri kapsayan yaklaşık 120 milyar dolarlık tahvil ihalesi düzenleyecek. Rockefeller Global Family Office’in baş yatırım yetkilisi Jimmy Chang, ABD borcunun sürdürülebilirliğine ilişkin endişeler nedeniyle her ihalenin talebinin yoğun bir inceleme altında olduğunu vurguladı.

Chang ayrıca, mali açıdan sorumsuz olarak algıladıkları hükümetlere tepki olarak tahvilleri satmalarıyla bilinen yatırımcılar olan “tahvil kanunsuzlarının” potansiyel olarak yeniden canlanmasından da bahsetti. Bununla birlikte, böyle bir piyasa tepkisinin tam zamanlamasının belirsiz olduğunu kaydeden Chang, politikacıların genellikle kemer sıkma vaatleri üzerine kampanya yürütmediğine işaret etti. Chang, piyasa güçlerinin eninde sonunda Washington’daki mali politikalara disiplin getirebileceğini öngörüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu