Haber

BM Yemen Özel Temsilcisi Grundberg Umman’da Yemen’deki siyasi süreçte kaydedilen ilerlemeyi görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Yemen’deki kapsayıcı siyasi süreçte ilerleme sağlamanın yollarını aramak amacıyla Umman’ın başkenti Maskat’ta yaptığı görüşmeyi tamamladı.

Grundberg yaptığı yazılı açıklamada, Ummanlı bir grup üst düzey yetkilinin yanı sıra Husiler Müzakere Heyeti Başkanı ve Sözcüsü Muhammed Abdusselam ile başkent Maskat’ta bir toplantı için geldiğini belirtti.

Özel Temsilci Grundberg, görüşmelerde Yemenlilerin önderlik ettiği kapsayıcı bir siyasi sürece doğru sorunsuz ilerlemenin yollarını tartıştıklarını belirtti.

Yemen’deki siyasi sürece ilişkin görüşmelerini Maskat’ta tamamladığını belirten Grundberg, Umman ziyaretinin süresi ve müzakerelerin detayları hakkında bilgi vermedi.

Yemen’deki kriz

Yemen’de İran merkezli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgeleri kontrol ediyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine takviye kuvvetler veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022’de Yemen hükümeti ile Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay süreyle askıya alma konusunda anlaştığını ve daha sonra ateşkesin iki kez uzatıldığını duyurdu. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim 2022’de sona erdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin raporlarına göre, iç savaş nedeniyle Yemen halkının yüzde 73’ü insani yardıma muhtaç hale gelirken, yaklaşık 23,4 milyon nüfusa sahip ülkede 4,3 milyon kişi yerinden edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu