Haber

Bursa’nın tarihi minyatürle anlatıldı: Zamanda yolculuk gibi…

Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin tarihi, kültürel ve sanatsal yaşamına değer katan bir çalışmaya daha imza attı. BUSMEK ve Müzeler Şube Müdürlüğü öncülüğünde hazırlanan ve 14 minyatür sanatçısının eserlerinin yer aldığı ‘Minyatürlü Bursa’ standı Muradiye Yazma Eserler Müzesi’nde ziyaretçilere açıldı. Standın açılışına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, minyatür sanatına ilgi duyan akademisyenler, sanatkarlar ve sanatseverler katıldı.

BİZİ ZAMAN YOLCULUĞUNA GÖTÜRÜYOR

Standın açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, minyatür sanatının klasik sanatlar arasında kültürü taşıma ve koruma misyonu bulunduğunu söyledi. Belediye olarak ülkenin kültürel mirasına her zaman destek verdiklerini belirten Başkan Aktaş, “Bir milletin geçmişten günümüze gelen süreçte edindiği tecrübe ve milli-manevi değerler toplamına diyoruz. kültür. Hem şehrimiz hem de ülkemiz önemli bir kültürel derinliğe sahiptir. Sanat, kültürel kimliğimizin önde gelen unsurlarından biridir. Geleneksel sanatlarımız milletimizin tarih sahnesine çıkışından günümüze taşıdığı kültürel unsurlarla bizi zaman yolculuğuna çıkarmaktadır. “Bu gezimizde tarihi birikimimize, milli ve manevi değerlerimizin varlığına şahit oluyoruz” dedi.

İNSANIN HER DURUMUNA YÖNELİK BİR YORUM OLDU

Sanatın tarihte değerli bir misyonu olduğunu belirten Lider Aktaş, “Minyatür sanatı, geleneksel sanatlar arasında kültür taşıyıcısı ve koruyucusu görevini Orta Asya’nın uçsuz bucaksız ovalarından Anadolu ufuklarına taşımıştır. Uygur, Selçuklu ve Osmanlı semalarının altında gerçekleşen fırça ve boyanın buluşması, Türk milletinin halen akmakta olan medeniyet yayının bir koludur. Minyatür, tarih boyunca insanın her yönünü tercüme etmiştir. “Bu standın temel amacı, kadim geleneğimizin değerli sanatı olan minyatürün gözünden Bursa’yı ve şehrimizde bir mücevher gibi parlayan tarihi eserlerimizi anlatmak ve tanıtmaktır” dedi.

GEÇMİŞİMİZİ BİLİRSENİZ GELECEĞİ İNŞA EDEBİLİRİZ

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, hem Büyükşehir hem de ilçe belediyelerinin tarihin gün yüzüne çıkması için yürüttüğü çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti. Gözgeç, “Geçmişimizi bilirsek geleceği inşa edebiliriz. Yeni bir geleceği ancak tarihimizi bilerek inşa edebiliriz. Minyatür aynı zamanda önemli bir tarihi sanat formudur. Tarihsel kalıpların dışına çıkıp farklı bir bakış açısıyla resmediyor. Emeği geçenleri tebrik ediyorum dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu