Haber

Çin’de Bulunan Binlerce Yıllık Kemik Paten

URUMQI, 26 Şubat (Xinhua) — Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki bir arkeolojik alanda 3000 yıl önce hayvan kemiklerinden yapılmış buz patenleri bulundu. Çin’de bir ilk olan bu keşifle ilgili bilgiler, yakın zamanda 2022’de bölgede yapılan arkeolojik çalışmaların bir toplantısında paylaşılmıştı.

Sincan’daki bölgesel kültürel kalıntılar ve arkeoloji enstitüsünde araştırmacı olan arkeoloji ekibinin lideri Ruan Qiurong’un verdiği bilgiye göre patenlerin tarihi M.Ö. Nilka ilçesinde 16. ve 15. yüzyıllara tarihlenen büyük bir mezarlıkta ortaya çıkarıldı. Mezar yerindeki kazı çalışmaları 2019 yılında başladı.

Arkeologlar, patenlerin sığır ve at kemiklerinden yapıldığını ve şekil ve yapılarının Avrupa’da bulunan eski muadilleriyle neredeyse aynı olduğunu çabucak belirlediler.

Ruan, keşfin Avrasya’daki erken bölgesel değişimler için yeni kanıtlar sağladığını ve Çin’de buz pateninin kökenlerini incelemek için değerli materyaller sağladığını söyledi.

Mezar alanında, diğer kalıntıların yanı sıra yüzlerce çanak çömlek modülü, taş aletler, hayvan kemikleri ve bronz eşyalar ve 11 masif ahşap tekerlek dahil olmak üzere düzinelerce ahşap alet kesiği bulundu.

haber-olur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu