Haber

Çin’in İtalya’da kurduğu “polis karakolları” hakkında soruşturma başlatıldı

Çin’in İtalya’da yurtdışında yaşayan kendi vatandaşlarını izlemek için kurduğu “karakol” adı verilen merkezlerin varlığına ilişkin haberler tartışma yaratırken, İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Sivil toplum kuruluşu “Safeguard Defenders”ı temel alan İtalyan L’Espresso dergisinin haberine göre Çin’in dünya çapında kendi halkını izlemek ve muhalif figürleri geri göndermek için faaliyet gösteren 100’e yakın “polis karakolu” bulunuyor. ülke.

Söz konusu haberde 11 tanesinin Çinlilerin yoğun olduğu Roma’nın başkenti Roma, Floransa, Prato, Bolzano, Milano ve Venedik gibi şehirlerde olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi, Çin’in İtalya topraklarındaki “ileri karakolları” hakkında basında ve gündemde tartışma konusu haline geldiğini belirterek, “İtalyan Asayiş Dairesi’nin faaliyetlerine ilişkin herhangi bir yetkilendirme yok. Çin merkezleri.Polis teşkilatı istihbaratla birlikte konuyu titizlikle takip edecektir.Sizi temin ederim.Ben bizzat takip edeceğim.Teyit etmeye çalışıyoruz.Hukuk dışı bir durum tespit edilirse görmezden gelmem. yaptırımlar.” sözlerini kullandı.

Konuyla ilgili Corriere della Sera gazetesine konuşan AB Komiseri Lideri Ursula von der Leyen, AB’de Çin polis karakollarının varlığına ilişkin haberlerin doğrulanması halinde bunun “kabul edilemez” olacağını belirtti.

Basında çıkan haberlere göre, İtalya’da kayıtlı 300.000 Çinli var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu