Ekonomi

ECB/Kazimir: Sıkılaştırmayı durdurmak için çekirdek enflasyon kontrol altında tutulmalı

ECB Yönetim Konseyi Üyesi ve Slovak Merkez Bankası Lideri Peter Kazimir, Bratislava’da gazetecilere verdiği demeçte, çekirdek fiyat artışlarının hızı devam ederse daha fazla nakit sıkılaştırmasının gerçekleşeceğini söyledi.

ECB’nin Eylül’de faiz artırımına olası bir ortam verip vermeyeceği sorusuna yanıt veren Kazimir, ECB’nin faiz artırımlarının ancak çekirdek enflasyonun kontrolünün elinde olduğunu söyledi. altındaBundan eminse durdurabileceğini söyledi.

“Eylül toplantısı belirsiz”

Kazimir yaptığı konuşmada yakın gelecekte çekirdek enflasyonun kontrol altında tutulduğuna dair gerçek bilgilere ulaşacaklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Çekirdek enflasyon inatçılığını sürdürürse Eylül’de bir artış daha istemek garip olmaz diye düşünüyorum. Eylül toplantısındaki oran kararı belirsizliğini koruyor. Çekirdek enflasyon, ücret artışı ve kar marjları gibi ikincil faktörlerden etkileniyor. En çok korktuğumuz şey fiyat artış sarmalı.”

Öte yandan Kazimir, Varlık Alım Programı kapsamındaki satışların şu an gündemde olmadığını belirtti. söz konusu.

Avro bölgesindeki yıllık enflasyon, çoğunlukla elektrik maliyetleri nedeniyle Mayıs ayında yüzde 6,1’e geriledi ve bir yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesi oldu. Çekirdek enflasyon ise Mayıs ayında yüzde 5,3’e geriledi.

haberkaratas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu