Haber

Güney Afrika’dan Uluslararası Adalet Divanı’na ‘refah’ başvurusu

Güney Afrika Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler’in (BM) yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) İsrail’in Refah’taki askeri operasyonlarının uluslararası hukuka göre yasal olup olmadığının incelenmesini talep ederek acil başvuruda bulundu. Güney Afrika hükümetinden salı günü yapılan açıklamada, Mısır sınırında yer alan Refah’ın Gazze’deki Filistinlilerin son sığınma noktası olduğu belirtilerek, Refah’taki saldırıların “yol açtığı ve açacağı” endişesi dile getirildi. daha büyük ölçekli cinayetler, hasar ve yıkım.” yapıldı. Açıklamada, bu saldırıların hem Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme’nin hem de UAD’nin 26 Ocak’ta verdiği kararın “ciddi ve onarılamaz bir ihlali” anlamına geleceği uyarısında bulunuldu.

DW Türkçe’nin haberine göre, Güney Afrika’nın Aralık ayında İsrail’in soykırım yaptığı gerekçesiyle açtığı davaya ilişkin söz konusu kararda, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi kapsamına girebilecek her türlü eylemi önleme ve cezalandırma yükümlülüğü vurgulanıyor ancak herhangi bir hüküm yer almıyordu. Gazze’deki askeri operasyonlara son verilmesi hükmü. karara katılmadı.

BM: ZORUNLU TAHLİYELERE KATILMAYACAĞIZ

Öte yandan İsrail’in planladığı saldırı öncesinde BM’nin bölgede faaliyet gösteren kuruluşlara sivillerin Refah’tan tahliyesine yardımcı olma davetine de yanıt verdi. BM İnsani Yardım Ofisi (OCHA), Filistinlilerin Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan Refah’tan zorla tahliyesinde yer almayacağını duyurdu. ABD medyasında Mısırlı yetkililere dayanılarak, İsrail’in Refah’ın daha kuzeyinde tahliye edilmesi planlanan nüfusun barınması için büyük kapasiteli çadır kentler inşa edilmesini önerdiği bildirildi. OCHA sözcüsü Jens Laerke, İsrail hükümetinin konuyla ilgili herhangi bir resmi temas kurmadığını belirterek, “Her halükarda, insanları zorla yerinden etmeye yönelik herhangi bir planın parçası olmayacağız. İsrail güçlerinin başka yerlere çadır kentler sağlamayacağız.” insanları zorla yerinden edebilir.”

GUTERRES: SALDIRININ YIKICI SONUÇLARI OLACAK

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Refah’ta İsrail saldırısının önlenmesi amacıyla İsrail-Hamas savaşına yönelik ateşkes müzakerelerinin başarılı olacağı yönündeki umudunu dile getirdi. Guterres, bölgeye olası bir saldırının “yıkıcı sonuçlar doğuracağı” uyarısında bulundu.

Gazze Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarının ardından İsrail’in bölgeye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 28 bin 473’ü aştı. Bakanlığın bilgisine göre ölenlerin çoğunluğu kadınlar ve çocuklardır.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu