Haber

HDP: Pazarlık yapmazsak kendi adayımızı çıkaracağız.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerine kendi adaylarıyla gireceklerini ve en kısa sürede adını kamuoyu ile paylaşacaklarını söylemesinin ardından partiden bir ‘adaylık’ açıklaması daha geldi. HDP Küme Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, “Bu cumhurbaşkanlığı seçimi, rejimi değiştirmesi gereken bir seçimdir” diyerek, bazı bahisleri müzakere etmek istediklerini hatırlattı. Oluç, “Bizimle bu müzakere yapılmazsa kamuoyunda en az yüzde 12-13 oyla parti olarak kendi yolumuza yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Tele1 yayınında konuşan Oluç, “Biz kendimize güveniyoruz. Seçmenimizi tanıyoruz. 2014’ten bu yana girdiğimiz her seçimde oyumuzu artırıyoruz. Bundan dolayı kibirimiz yok.” Bunu yapıyoruz. HDP olarak her gün çok büyük bir bedel ödüyoruz. Bizim bir politikamız var” dedi.

‘BİZİMLE MÜCADELE OLMAZSA KENDİ YOLUMUZDA YÜRÜRÜZ’

Oluç, “27 Eylül’de bir tavır beyanı açıklamıştık. Seçimlere nasıl baktığımızı çok net bir şekilde ifade ettik. Milletvekilliği seçimlerine ittifak anlayışımızla gireceğimizi beyan ettik” diyen Oluç, hakkında şu ifadeleri kullandı: cumhurbaşkanı adaylığı:

“Bu Cumhurbaşkanlığı seçimi, rejimi değiştirmesi gereken bir seçimdir. Bu nedenle rastgele bir seçim değildir. Bazı konuları görüşmek istediğimizi söyledik. Bu müzakere bizimle olmazsa kendi yolumuza yürümeye devam edeceğiz.” Halkın en az yüzde 12-13’ünü alan bir parti olarak yola kendi adayımızı çıkaracağız.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 25 Ekim’deki kümelenme toplantısında aday adayları üzerinde komisyon oluşturulduğunu ve bu çalışmanın başlatıldığını duyurdu. Pervin Buldan’ın bugün söyledikleri de bunu vurguladı. Bizimle müzakere edilirse tabii ki ortak bir aday üzerinde görüşmek isteriz. Görüşme olmasa da kendi adayımızı kendimiz belirliyoruz.”

PERVİN BULDAN NE DEDİ?

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, partisinin Kars İl Teşkilatı 4. Olağan Kongresi’ndeki adaylığı hakkında şunları söyledi:

“HDP olarak cumhurbaşkanı adayımızı en kısa sürede Türkiye halkıyla paylaşacağız. HDP kendi adayını belirleyecek ve kendi adayıyla seçime gidecek. Cumhur İttifakı ile hiçbir ilgimiz yok, Ne Millet İttifakı ile ne de Millet İttifakı ile.Ancak zamanı geldiğinde onlara uymak gibi ilkeli bir yaklaşımımız var.Konuşuruz, müzakere ederiz, diyalog kurarız.Ama HDP’nin şu anki kararı kendi adayıyla seçime girmek, dedi.

mutkihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu