Haber

Hindistan Dışişleri Bakanı: Çin’in G20 Zirvesine katılmama tercihi

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishan Kar, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in G20 Zirvesi’ne katılamamasına ilişkin şunları söyledi: “Ne düzeyde temsil edilmek her ülkenin kendi tercihidir.” söz konusu.

Hindustan Times’ın haberine göre Jaishankar, basın toplantısında Xi’nin zirveye katılıp katılmayacağı sorusunu yanıtladı.

Zirvede alınan kararlara Çin’in çok fazla “destek” gösterdiğine işaret eden Jaishankar, “Ne düzeyde temsil edilmek her ülkenin kendi tercihidir. Buna çok fazla anlam yüklenmemeli.” değerlendirmesini yaptı.

“Önemli olan bir ülkenin aldığı pozisyon, müzakerelere ve kararlara ne kadar katkıda bulunduğudur” diyen Jaishankar, “Çin’in kararları fazlasıyla desteklediğini söyleyebilirim.” söz konusu.

G20’de “Ukrayna’daki savaş” vurgusu

G20 Yeni Delhi Liderler Bildirgesi’nde Rusya’dan bahsedilmemiş ve söz konusu savaş “Ukrayna’ya karşı savaş” yerine “Ukrayna’da savaş” olarak nitelendirilmişti. Jaishankar da bu konuya değindi.

Yeni Delhi Deklarasyonu’nun 2022 yılında Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G-20 Zirvesi’nde yayınlanan deklarasyonla karşılaştırılmasına ilişkin Jaishankar, “Bali bir yıl önceydi, durum farklıydı. O günden bu yana çok şey oldu. ” söz konusu.

Bakan Jaishankar, “Bildirgenin jeopolitik bölümünde toplam 8 paragraf var ve bunların 7’si aslında Ukrayna meselesine odaklanıyor.” İfadesini kullandı.

Bildirgede, tarafların Ukrayna’daki savaşa ilişkin milli duruşları ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve BM Genel Kurulu’nun aldığı kararların yinelendiği kaydedildi ve tüm devletlerin bu doğrultuda hareket etmesi gerektiği vurgulandı. BM Şartı’nın amaç ve unsurlarına tam uyum.

Bildiride ayrıca, “BM Şartı uyarınca tüm devletler, herhangi bir devletin toprak bütünlüğüne, egemenliğine veya siyasi bağımsızlığına karşı toprak edinimi amacıyla güç kullanma tehdidinden veya güç kullanımından kaçınmalıdır. Nükleer silah kullanımı veya kullanma tehdidi” ifadelerine yer verildi. kabul edilemez.” ifadelere yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu