Haber

İmamoğlu: Bu seçimi kazandıktan sonra ortada dava mava kalmaz

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan (İBB) Adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel seçimini farklı biçimde kazanacağına inandığını söyledi. İmamoğlu sahada bu açıdan çok büyük bir ittifak gördüğünü kaydetti. İBB Başkanı, ellerindeki ankette net bir farkla önde göründüğünü de belirtti.

Sefaköy-Beylikdüzü metro hattında onay verilmeyerek engellendiğini anlatan İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret ederek, “Bir kişi bir imzasıyla 3.5 milyon İstanbulluya ihanet ediyor” dedi.

Ekrem İmamoğlu, Evrensel’den Fatih Polat’ın sorularını yanıtladı. İmamoğlu’nun cevapları şöyle:

İstanbul’u bir dönem yönettiniz. Geriye baktığınızda, “Şunları yapmak istiyordum ama şu nedenle yapamadım” dediğiniz şeyler var mı?

“Büyük bir şehri yönetiyoruz ve bunun cevabı oldukça fazla olabilir. Çünkü, 100 kreş açtık, niçin 50 tane daha yetiştiremedik diyebilirim. En basitinden. Ama belirli imza gecikmeleri vs. gerçekten bu Sefaköy-Beylikdüzü metro hattında biz en az 8-10 ay önce temel atabilirdik, ama sadece bir imzayı bekliyor olmak… Bu bir istatistik imzası, ne bir kefillik, ne başka bir şey.

Bu merkezden mi kaynaklanıyor?

Evet, Cumhurbaşkanlığı’nın yatırım onayının olmaması benim canımı çok sıkıyor. Bir kişi bir imzasıyla 3.5 milyon İstanbulluya ihanet ediyor. Daha önce 16 milyon İstanbulluya ihanet ettiğini söylediği sürece devam ediyor. Bence çok acı. Üzüldüğüm işlerden birisi o. Ama elbette daha fazlasını yapabilirdim diye hayıflandığım şeyler var.

Bugün Esenyurt’taki konuşmanızda Murat Kurum’a eleştirilerinizi dile getirirken Erdoğan’ı da eleştirdiniz. Buna daha önce de tanıklık ettik. Bu, aslında Erdoğan ile yarıştığınıza dair bir duygudan mı kaynaklanıyor?

Yani şöyle, Sayın Cumhurbaşkanının belki seçim dönemine girdiğimizden bu yana sanırım en az 20 kez bana dönük sözleri olmuştur. İncitici, tabiri caizse dalga geçen ifadeleri olmuştur. Ben aslında bana gönderme yaptığı cümlelerine cevap veriyorum. Yoksa ben Sayın Cumhurbaşkanına laf yetiştirmiyorum. Öyle bir derdim de yok. Ha, İstanbul’da bir aday var mı ya da aday atanmış bir aday mı, ya da dersini çalışmamış bir ithal aday mı zaten takdirini milletimiz görüyordur. Bu manada ben düşüncemi zaten dile getiriyorum ama milletimizin de benimle aynı takdiri kullanacağına inanıyorum büyük çoğunlukla.

Geçtiğimiz günlerde Deva Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı da, AKP’nin İstanbul’u sandıkta alamaması halinde Erdoğan’ın sizi dava ile sıkıştırma yoluna gideceğini söyledi. Böyle bir risk görüyor musunuz?

Benim dava meselem başkalarının gündemine oturmamalı. Bunu daha önce başka adaylar da ifade etmişti. Bundan ne umuyorlar bilmiyorum.

Gerçi hukuki bağlamda eleştirerek dile getiriyorlar.

Aklıma bile gelmiyor açıkçası dava. Bu seçimi kazandıktan sonra da ortada dava mava kalmaz. Başka bir Türkiye olur. Çünkü İstanbul’da yerel seçimde güçlenen bir muhalif iktidar, bugünkü baskıcı ve işleri geciktiren, partizanlık yapan hükümetin bence kendisine çekidüzen vermesine vesile olacaktır. Neticede onların da önlerinde bir genel seçim var. Artık bütün yaptıkları ihmalleri, kötülükleri bir kenara koyup, bence olabildiğince iyileşme ve genel seçime hazırlık dönemi başlayacaktır. Ben öyle bakıyorum sürece. Biz kazandıktan sonra, ki kazanacağız, büyük bir farkla kazanacağımıza inanıyorum, o zaman inşallah bu tür hukuksuz davalar da yavaş yavaş mesnetsiz olmaya başlar.”

(RÖPORTAJIN TAMAMI)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu