Ekonomi

IMF: Yapay zeka küresel istihdamın yüzde 40’ını etkileyecek!

IMF, yapay zekanın küresel istihdam üzerindeki olası etkilerine ilişkin “Yapay Zeka ve İşin Geleceği” başlıklı bir rapor yayınladı.

Raporda yapay zekanın küresel ekonomiyi köklü bir şekilde değiştirmeye hazırlandığı belirtilirken, bazı yorumcular bunu yeni bir sanayi devrimine benzetiyor.

Yapay zekanın ekonomiler ve toplumlar üzerindeki etkisini tahmin etmenin kolay olmadığına işaret eden raporda, özellikle istihdam piyasasında verimliliği artırmayı vaat eden yapay zekanın bazı işlerde insanın yerini alabileceği kaydedildi.

“KÜRESEL İSTİHDAMIN YÜZDE 40’INI ETKİLEYECEK”

Raporda yapay zekanın küresel istihdamın yüzde 40’ını etkileyeceği vurgulanırken, gelişmekte olan birçok ekonominin daha az sorun yaşayabileceği ve aynı zamanda yapay zekanın avantajlarından daha az yararlanabileceği belirtildi.

Bu durumun ülkeler arasındaki gelir eşitsizliğini daha da kötüleştirebileceği uyarısında bulunan raporda, orta düzey çalışanları etkileyen önceki otomasyon dalgalarından farklı olarak yapay zekanın yarattığı işten çıkarma risklerinin yüksek ücretli çalışanları da kapsadığı vurgulanıyor.

“YAPAY ZEKA EŞİTSİZLİĞİ DAHA KÖTÜLEŞECEK”

Konuyla ilgili bir yazı da yazan IMF Lideri Kristalina Georgieva da yapay zekanın istihdam piyasasında oluşturabileceği tehlikeye dikkat çekerek şunları söyledi: “Çoğu senaryoda yapay zeka genel eşitsizliği daha da kötüleştirecek. “Bu, teknolojinin toplumsal gerilimleri daha da kötüleştirmesini önlemek için politika yapıcıların erkenden ele alması gereken rahatsız edici bir eğilimdir.”değerlendirmesini yaptı.

Georgieva, ülkelerin kapsamlı sosyal önlemler almasının hayati önem taşıdığını vurguladı. “Bu şekilde yapay zeka geçişini daha kapsayıcı hale getirebilir, geçim kaynaklarını koruyabilir ve eşitsizliği azaltabiliriz.”İfadesini kullandı.

KAYNAK: BLOOMBERGHT | REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu