Haber

İran, Kürt din adamını hem idam hem de 15 yıl hapis cezasına çarptırdı

Hengaw İnsan Hakları Örgütü’ne göre 45 yaşındaki din adamı, “ülkenin toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına zarar vermek” suçundan idam cezasına, “rejim karşıtı propaganda” suçundan ise 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Rudaw’daki habere göreKarar, Yargıç Reza Najafzadeh başkanlığındaki İran İslam Devrim Mahkemesi’nin Urmiye’deki üçüncü şubesi tarafından alındı.

Video konferans yoluyla yapılan duruşmada Muhammed Khezrnejad’ın (Khızırnejad) avukat hakkından mahrum bırakıldığı görüldü. Ailesine yakın kaynaklar, kararın yalnızca İran İstihbarat Bakanlığı raporlarına dayandığını ve din adamının savunmasını sunma fırsatının olmadığını belirtiyor.

Tutuklanması, Jin, Jiyan ve Azadi gösterilerinde hayatını kaybeden Esad Rahimi’nin Bokan Eftekhari Camii’ndeki cenazesinde yaptığı konuşmanın hemen ardından gerçekleşti.

Muhammed Khezrnejad konuşmasında İran hükümetinin protestoculara karşı şiddet kullanmasını eleştirdi. Kürt imamın konuşmasının ardından Kasım 2022’de oğlu Yaser ile birlikte evinden gözaltına alındı.

Hengaw’a göre baba-oğul 100 gün boyunca ağır işkenceye maruz kaldı ve Kürt imam kendi aleyhinde konuşmak zorunda kaldı. Oğlu bir süre sonra serbest bırakıldı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu