Haber

İsrail ile Vatikan arasında ‘Gazze’ gerilimi

Vatikan’ın Gazze’deki operasyonlarından dolayı İsrail’i eleştirmesinin ardından iki devlet arasında gerginlik yaşandı. Vatikan’ın başbakanı olan Dışişleri Bakanı, İsrail’i “orantısız saldırılarla” suçladı ve Gazze’de yaşananları “katliam” olarak nitelendirdi. İsrail bu sözleri “acınası” diyerek kınadı.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’ten sonra ikinci en yüksek mevkide bulunan Dışişleri Bakanı Kardinal Pietro Parolin, geçtiğimiz Salı akşamı gazetecilerin sorularını yanıtlarken Vatikan’ın durumunu şöyle anlattı: “Bir yandan, Vatikan’ın durumunu açıkça ve kayıtsız şartsız kınıyoruz. 7 Ekim olaylarını ve her türlü “Yahudi karşıtlığını açıkça ve kayıtsız şartsız kınıyoruz. Ama aynı zamanda İsrail’in Gazze’deki operasyonu meşrulaştırdığı iddia edilen savunma hakkının da orantılı olmasını talep ediyoruz. 30.000 ölüm kesinlikle orantılı değil.”

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre Kardinal Parolin, “Yaşananlardan, bu katliamdan dolayı hepimiz öfkeliyiz.”

‘BU ACI BİR AÇIKLAMADIR’

Bu sözlerin ardından İsrail’in Vatikan Büyükelçiliği dün sert bir açıklama yaptı. Büyükelçilik, “Kardinal Parolin, Hamas kaynaklarına göre Gazze’de 30 bin Filistinlinin öldürülmesinin, İsrail’in 7 Ekim katliamına tepkisinin orantısız olduğunu gösterdiğini belirtti. “Bu acıklı bir açıklama” dedi. Parolin’i “tüm koşulları ve verileri dikkate almadan” konuşmakla ve hatalı sonuçlara varmakla suçlayan İsrail Büyükelçiliği, 7 Ekim saldırısında Gazze’deki sivillerin de payı olduğunu iddia etti.

Açıklamada ayrıca öldürülen her Hamas militanına karşılık üç sivilin öldüğü iddia edildi; bu oran, Suriye, Irak ve Afganistan’daki “Batılı operasyonlarda” görülen oranlardan daha düşüktü.

VATİKAN YAYININDA EDİTÖRDEN

Vatikan’ın medya organı L’Osservatore Romano da Vatikan ile İsrail arasındaki bu çatışmaya müdahil oldu. Dün gazetenin birinci sayfasında “Katliamı durdurun” başlıklı bir başyazı yayımlandı. Vatikan İletişim Dairesi Yayınlar Direktörü Andrea Tornielli’nin kaleme aldığı makalede, Parolin’in sözlerine ve Papa Francis’in geçmişte yaptığı davetlere yer verildi. Tornielli, “Gazze Şeridi’nde yaşananları hiç kimse terörle mücadelede ‘ikincil zarar’ olarak tanımlayamaz. “Savunma hakkı ve İsrail’in Ekim katliamının sorumlularını adalet önüne çıkarma hakkı bu katliamı meşrulaştıramaz” dedi.

Vatikan lideri Papa Francis daha önce hem Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısını hem de İsrail’in Gazze operasyonunu eleştirmişti. Papa, Gazze’de sivillerin öldürülmesini de “terörizm” olarak nitelendirdi ve birçok kez saldırıların durdurulması çağrısında bulundu. Parolin’in sözlerinin ardından iki ülke arasında yaşanan gerilim, bugünkü İtalyan gazetelerinin ön sayfalarında yer aldı. La Repubblica, “İsrail ile Vatikan arasında kıvılcımlar”, Vilayet Messaggero “İsrail ile Vatikan arasında gerilim”, Vilayet Giornale “İsrail ile Vatikan arasında soğukluk yeniden başladı” manşetlerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANI DA ‘MAĞDUR ÇOK ÇOK’ DEMİŞTİ

İtalyan basını, İsrail’in tepkisini çeken Kardinal Parolin’in sözlerine benzer sözlerin İtalya Dışişleri Bakanı tarafından da dile getirildiğini vurguladı. İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de hafta başında yaptığı açıklamada, “İsrail’in tepkisi orantısız hale geldi, Hamas’la hiçbir ilgisi olmayan çok fazla mağdur var.” Tajani, Gazze’de yaşananların “soykırım” olarak tanımlanmasına karşı çıksa da, “Ama İsrail hata yapıyor, çok fazla sivilin ölümüne neden oluyor” diye eleştirdi.

Parolin’in açıklaması, Tajani’nin bu sözleriyle ilgili görüşünün sorulmasının ardından geldi.

Öte yandan İtalyan Temsilciler Meclisi geçtiğimiz salı günü Gazze’de ateşkes çağrısı yapan önergeyi kabul etti. Muhalefetteki Demokrat Parti (PD) tarafından oylanan önergede, hükümete Gazze’de acil insani ateşkes talebinde bulunma çağrısı yapılıyor. İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik girişimlerin de desteklenmesi talep ediliyor. PD başkanı Elly Schlein parlamentoda yaptığı konuşmada uluslararası hukuka saygı gösterilmesini talep ederek, “Derhal insani ateşkesin sağlanması elzem ve acildir. “Hükümet, Refah’ta gerçekleştirileceği açıklanan ve katliamla sonuçlanacak saldırıyı durdurmak için elinden geleni yapmalıdır” dedi.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu