Ekonomi

Madencilik sektörü gençleri çalışmaya davet ediyor

İZMİR (İGFA) – Bu yıl üniversite sınavına giren 3 milyondan fazla genç, sınav sonuçlarının açıklanmasıyla tercih sürecine girdi. “Cevherimiz sizsiniz” diyerek başarılı gençleri madencilik, jeoloji, jeofizik ve cevher hazırlama mühendisliği dallarından birini seçmeye davet eden madencilik sektörü, gençlere asgari ücretle burs ve iş garantisi sunuyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, Z kuşağının üniversitede tercihinin madencilik branşının ihtiyacı olan mühendislik olmasını istediklerini belirterek, gençlerin 4 mühendislik disiplininden birini seçmeleri halinde madencilik departmanı olarak başarılı bir meslek vaad ettiklerini söyledi.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Ticaret Bakanlığı’nın onayıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Şube Komitesi bünyesinde ihracatçı birlikleri tarafından desteklenen burs programında “Cevherimiz sizsiniz” sloganıyla gençleri madencilik, jeoloji, jeofizik ve cevher hazırlama mühendisliğini tercih etmeye davet ediyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, 2022’de 6,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ve Türkiye’ye toplamda 60 milyar dolarlık katma değer kazandırdıklarını söyledi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve Doğu Karadeniz İhracatçı Birlikleri ile güçlerini birleştirdiklerinin altını çizerek, başarılı gençlerin madencilik bölümündeki dört kilit mühendislik pozisyonundan birini seçmeleri halinde madencilik sektörünün Türk ekonomisine ve ihracatına sağladığı katma değerin katlanarak artacağına inandıklarını vurguladı.

uzunkopruhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu