Haber

Rusya’da Savaş Karşıtı Resmini Yapan Çocuk Yetimhaneye Gönderildi, Babası Tutuklandı

Rusya’da 6. sınıfa giden bir kız savaş karşıtı resim çizdiği için yetimhaneye gönderildi. Çocuğun babası tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Çocuğun çizdiği resimde, çocuklarını Rus bombalarından korumaya çalışan bir anne tasvir edildi.

Moskaleva’nın çizdiği fotoğrafta Ukrayna ve Rusya bayraklarının yanı sıra ‘Savaşa hayır’ ve ‘Ukrayna’ya zafer’ ibareleri yer alırken, çocuğunu Rus füzelerinden koruyan bir annenin tasvir edildiği görüldü.

Bağımsız insan hakları gözlemevi OVD-Info’ya göre, Moskaleva’nın okuldaki resim öğretmeni çizim hakkında müdüre bilgi verdi. Resmi günler sonra çizen Moskaleva’nın babası, sosyal medyadan yaptığı bir yorum nedeniyle ‘Rus ordusunu aşağılamakla’ suçlandı. Federal Güvenlik Servisi yetkilileri okulda Moskaleva’yı ziyaret etti.

OVD-Info’nun değerlendirmesine göre güvenlik birimleri, babanın sosyal medyadaki yorumları ile kızının çizimi arasında bağlantı olduğu sonucuna vardı. Moskolev kümeye yaptığı açıklamada, “Üç buçuk saat boyunca bana çocuğumu yanlış yetiştirdiğimi, onu benden alıp hapse atacaklarını söylediler” dedi.

Bu olayların ardından Moskalev, Aralık ayında ‘Rus ordusunu defalarca aşağılamakla’ suçlandı. Moscow Times’a göre Moskalev bu Çarşamba günü tutuklandı.

Babasının tutuklanmasının ardından yalnız kalan 12 yaşındaki Moskaleva’nın yetimhaneye götürüldüğü belirtildi. Moskaleva, babası serbest kalana veya koruyucu bir aile bulunana kadar burada kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu