Haber

Şanlıurfa’da Büyük Ölçekli Bilim Merkezi Projesi Hayata Geçirildi

Türkiye’nin en genç nüfusa sahip şehri Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün girişimleriyle hayata geçirilen bilim merkezi, büyük ölçekli bilim merkezi projeleri arasında yerini aldı.

Şanlıurfa, Türkiye genelinde büyük ölçekli bilim merkezi projelerine sahip şehirler arasında yer alıyor. Konya, Kocaeli, Kayseri, Elazığ, Antalya, İstanbul, Gaziantep, Trabzon ve Bursa’nın ardından Beyazgül’ün girişimleriyle 10’uncu büyük ölçekli bilim merkezi projesi Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

51 bin metrekarelik dev alan

51 bin 402 metrekare alan üzerine kurulan Şanlıurfa Bilim Merkezi, 40 bin metrekare peyzaj alanına sahip olup, 9 bin metrekare kapalı alana sahip olacak şekilde tasarlandı. Şanlıurfa Bilim Merkezi’nde düzenlenecek matematik, ahşap ve tasarım, robotik ve kodlama, biyoloji ve kimya, STEM ve astronomi atölyeleri sayesinde bilimle ilgilenen bireylere klasik müze anlayışından farklı olarak gezilebilir, test edilebilir ve dinamik bir ortam sunulacak. Dokunulması yasak olan nesnelerden oluşan ve sessiz ortamlarda cam vitrinlerin arkasında sergilenen bir mekan. ortam sunulacak.

Sizi denemeye ve keşfetmeye teşvik edecektir.

Gece aydınlatmasıyla farklı bir görünüme sahip olan Şanlıurfa Bilim Merkezi, farklı yaş grubundan ve farklı altyapıya sahip bireyleri bilimle buluşturmayı, deneysel ve uygulamalı etkinliklerle bilim ve teknoloji alanında farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Şanlıurfa Bilim Merkezi bireyleri denemeye, keşfetmeye teşvik edecek.

Okul bölgesinde düzenlenen

Zeytin Kolu Eğitim Kampüsü bölgesinde yer alması nedeniyle öğrencilerin uğrak noktası haline gelecek Şanlıurfa Bilim Merkezi, çocukların ve gençlerin okuldaki eğitimini tamamlayacak. Aynı zamanda genç ziyaretçilerin kendi başlarına karar verebilen, sorumlu bireyler olmalarına da yardımcı olacaktır. – ŞANLIURFA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu