Haber

Şehrimle Gurur Duyuyorum

Depremle mücadele çalışmalarının devam ettiği Belediye Spor Salonu’nu ziyaret eden İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl’den gelen yardımların deprem bölgelerinde büyük fayda sağladığını belirterek; “Oraya gittiğimde o kadar duygulandım ki şehrimle gurur duydum. Şimdiye kadar tattığım en güzel duyguydu. Halkın bundan sonra Kahramanmaraş’ın Kahraman İnegöl olması gerektiğine dair açıklamalarını duyduk” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından Onikisubat ilçesine atanan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban Pazartesi günü İnegöl’e döndü. Daha sonra Hatay’ın Kumlu ilçesine atanan Önder Taban, İnegöl’de bulunduğu süre içerisinde deprem bölgesi için yapılan yardım çalışmalarını inceledi. Kültürpark’ta belediyeye ait spor salonunda yardım malzemelerini hazırlayan gönüllülerle bir araya gelen Önder Taban, emeği geçen herkese teşekkür etti.

DEVLETİMİZ AYAKTA

Basın mensuplarına deprem bölgeleri ve çalışmalar hakkında da bilgi veren Alper Taban, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Tarifle zor günler geçiriyoruz. Bu günleri aşmak için hep birlikte çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde AK Parti İlçe Başkanımız ile birlikte Kahramanmaraş’ın Onikisubat ilçesine sevk edildik. Oradaki uyum ekibiyle Belediye Başkanımız ve Kaymakamımızla birlikte çalıştık. Burada televizyonda gördüğümüzden çok daha yüksek bir beyin sarsıntısının enkazını gördük. Çok daha büyük bir felaketin yaşandığını gördük. Bir kez daha milletimize geçmiş olsun diyorum. Yaralılarımıza Allah’tan şifa, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Aynı şekilde 10 farklı ilde depreme karşı devletimizin her şehre elini uzattığını gördüm. Devletimizin bu anlamda dimdik ayakta durması bizim için çok değerli. Pandemide olduğu gibi deprem felaketinde de her yere ulaşmaya çalışıyoruz.”

İNEGÖL TÜM OLANAKLARIYLA ZELZELE BÖLGESİNDE

“Deprem bölgelerinde enkaz altında arama kurtarma çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. İNDAK grubumuz deprem günü sabah 08.30’da yola çıktı. Orada AFAD başkanlığında çalışmalara başladılar. Bölgede bulunduğumuz sürece onlara katkı sağlamaya çalıştık. 61 kişilik profesyonel arama kurtarma ekibi ve ortaokul mezunu ekibimiz çalışmalarına devam ediyor. Aynı şekilde İNESMEK Mutfağımızın profesyonel ekibini de bölgeye gönderdik. Ekibimiz orada sıcak yemek pişirmeye devam ediyor. 11 bin kişilik günlük yemek servisimiz devam ediyor. İnegöl’den istekli gruplarımız da orada yemek için çalışıyorlar.”

625 TIR YARDIMI GÖNDERİLDİ

“İnegöl’deki halkımız ilk andan itibaren deprem bölgesine sahip çıktı. Bugüne kadar tır, kamyon ve kamyonet şeklinde 625 adet yardım aracını bölgeye ulaştırdık. Orada belediyenin istihkam sahasına gelen yardım tırlarındaki malzemeler buradan indirilerek sevkiyatı ve idaresi gerçekleştirildi. Bunları AFAD koordinasyonunda vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya çalıştık. Tüm vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

EKİPLER HATAY’A SEVK EDİLDİ

“İnegöl’den 2 temizlik aracı ve 6 çalışanımız da bölgeye gönderildi. Çünkü etraftaki çöplerin toplanması ve hijyenin sağlanması da değerlidir. Yıkılan binalardan kaynaklanan bir dağınıklık söz konusudur. Ayrıca atılan çöplerden de mağduriyet yaşanabilir. Ayrıca Malatya’da yapılan arama kurtarma çalışmalarına Temizlik İşlerimizden 30 kişilik bir ekip katıldı. O takım geri döndü. Onları dinlendirip yeni grubu Hatay’a göndereceğiz. Çünkü bu çalışmalara haftalık değişimlerle devam etmek gerekiyor. İnsan ihtiyaçları da ortaya çıkıyor.”

KARDEŞİM KONUT PROJESİ

“Ben burada yokken Başkan Yardımcılarım, depremzedelerin şehrimizde barınma noktasında Kardeş Ev Projesi’ni koordine ettiler. Deprem bölgesinden İnegöl’e gelmek isteyenler için evler düzenleniyor. Umuteli Derneğimiz ile birlikte gıda kolisi kampanyası başlattık. Bu kampanyayı kutu fiyatı 500 TL ile devam ettiriyoruz.”

SİYASİ BİR DURUM YAŞIYORUZ

“Bu süreçte dezenformasyon yaratmaya çalışan kişi, kurum ve kuruluşlar olabilir. Bu yaşadığımız siyaset üstü bir durum ve buna hiçbir şekilde izin vermememiz gerektiğini düşünüyorum. Kimsenin dilini, dinini, ırkını sormuyoruz. Yardıma ihtiyaç var ve biz yardım etmek için buradayız. Bütün İnegöl halkı ayağa kalktı ve halk işini bıraktı. Herkes elinden geldiğince takviye yapıyor. Bu nedenle kötü niyetli insanlara asla şans vermemeliyiz. Yanlış bilgilerin yayılmasını da önlememiz gerekiyor.”

YARDIM TEK MERKEZDEN KOORDİNASYON OLMALI

“Bu süreçte AFAD bünyesinde çalışıyoruz. AFAD devletimizin bir organıdır. Şahıs ve kurum olarak bir şeyler yapıyor olabiliriz ama AFAD’a tabiyiz. Yani bu kontrol tek merkezden sağlanmalı ve bu yardımlar sağlanmalıdır. Burada toplanan yardımları AFAD’a haber vererek gönderiyoruz. Bu konuda daha dikkatli olmalıyız. Şu anki ihtiyaçlarımız öncelikle çadır. AFAD’ın çadır kurulumları devam ediyor. Çadır üreten işletmeler şu anda sadece AFAD için üretim yapıyor. Ama elinde çadır varsa çadır takviyesi yapabilir. Yine paketli gıdalar değerlidir, göndermeye devam edeceğiz. Hijyen paketleri değerlidir. Islak mendiller, peçeteler, bayan hijyen gereçleri, hasta bezleri değerlidir. İç çamaşırı, çorap, atkı, bere, eldiven, çizme gibi giysiler de değerlidir. Ancak kullanılmamalıdırlar. Teneke kutular, su, meyve suyu, kolay tüketilecek malzemeler, bardaklar, kaşıklar… Ve çocuklarımız için oyuncaklar. Böyle bir ortamda bile çocukların oyun oynaması gerekiyor. Ekmeğe ihtiyaç kalmadı. Fırınlar kısmen burada üretime başladı. İkinci bir duyuruya kadar ekmeğe gerek yok.”

İSTİHDAM HAREKETLİLİĞİ BAŞLADI

“İlimize gelmeye başlayan depremzedeler için de istihdam daveti yaptık. Şu anda, yaklaşık 500 kayıtlı ziyaretçi var. Ama kayıtsız olanlarla daha fazla insanın geldiğini biliyoruz. Buraya yakınlarıyla ya da özel araçlarıyla gelenler var. Bu rakamı zamanla netleştireceğiz. Oradaki kepenklerin bir an önce açılması manevi bir etki yaratıyor. Şehrimize gelenlerin bir an önce işine sarılması manevi açıdan değerlidir. Bu noktada bir davette bulunduk. İstihdama katkıda bulunabileceğini söyleyen işletmeleri İstihdam Merkezimize başvurmaya davet ediyorum.”

KENTİMLE GURUR DUYUYORUM

“İlçemiz halkına ve STK’larımıza teşekkür ediyorum. Oraya gittiğimde o kadar duygulandım ki şehrimle gurur duydum. Şimdiye kadar tattığım en güzel duyguydu. Halktan Kahramanmaraş’ın artık Kahraman İnegöl olması gerektiğine dair açıklamalarını duyduk. İnegöl kazandıran, bereketli, verimli bir yer. Ürettiğini de paylaşan bir yer. Tanrı herkesi korusun. Bugün hayırseverlik günü. Herkese iyi şanslar.”

ALPER TABAN HATAY’DA GÖREVLENDİRİLDİ

“Yeni bir görevle Hatay Kumlu bölgesine gidiyoruz. Orada da bir ön görüşme yaptık. İş makinaları gönderme noktasında adım attık. Oraya vardığımızda başka neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu