Ekonomi

TSMC’nin 4. çeyrek net karı 7,6 milyar dolar ile beklentileri aştı

TAIPEI – Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi. (TSMC), dördüncü çeyrekte, önceki yılın 295,9 milyar T$’lık gelirine göre hafif bir düşüşle 238,7 milyar NT$ (7,6 milyar $) net gelir elde etti, ancak net geliri hâlâ 226,4 milyar T$ oldu. pazar iddialarını aştı. Şirket, çeyrekte 625,53 milyar NT$’lık istikrarlı bir gelir akışı elde ederek, önceki yılın karına kıyasla düşüşe rağmen güçlü performansını sürdürdü.

Etkileyici sonuçlar büyük ölçüde yapay zeka (AI) çiplerine, özellikle de önemli müşterimiz Nvidia’dan gelen talepteki artıştan kaynaklandı. Ayrıca TSMC’nin N3 süreç düğümü de dahil olmak üzere gelişmiş teknolojileri pazardaki konumunu güçlendirdi. Geleceği konusunda iyimser olan şirket, yeni nesil N2 süreç düğümlerini geliştirmeye ve sunmaya devam ederken %53 brüt kar marjı elde etmeyi bekliyor.

Yarı iletken endüstrisi iyileşme belirtileri göstermeye başlıyor ve TSMC’nin son mali rakamları, yapay zeka yarı iletken teknolojilerindeki güçlü konumunu yansıtıyor.

1 $ = 31,5550 Tayvan doları

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

islahiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu