Ekonomi

TVF’den kamu bankalarına 111,7 milyar TL sermaye desteği

Türkiye Varlık Fonu (TVF), internet sitesinde kamu bankalarına 111,7 milyar lira sermaye eklendiğini duyurdu.

TVF internet sitesinden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

TVF’nin finansal piyasalarda istikrar ve derinliği destekleme misyonu doğrultusunda Ziraat Bankası A.Ş.’nin çekirdek sermayesinin artırılması için gerekli çalışmalar tamamlanmıştır.

Bu kapsamda Ziraat Bankası A.Ş.’ye 49,7 milyar lira, Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ye 30 milyar lira çekirdek sermaye artırımına gidildi. Türkiye Vakıflar Bankası’na ise 32 milyar lira TAO yapıldı. A.Ş’nin payı yüzde 87,7’den yüzde 91,5’e, Türkiye Vakıflar Bankası TAO’daki payı ise yüzde 64,8’den yüzde 74,8’e yükseldi.

Gerçekleştirilen güçlü sermaye artırımı ile kamu bankalarının sermaye yeterlilik rasyolarının iyileştirilmesinin yanı sıra, bankaların küresel piyasalardaki dalgalanmalara karşı finansal güçlerinin artırılması, büyüme stratejilerine katkı sağlanması, reel sektörün desteklenmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmiştir. Ülkemizde deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın finansman ihtiyaçları karşılanmıştır.

Söz konusu sürecin finansmanı, Hazine ve Maliye Bakanlığınca ödünç olarak ihraç edilen özel ihraç Devlet İç Borçlanma Senetlerinin rayiç değeri üzerinden bankalara satışından elde edilecek nakit ile karşılanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu