Haber

Wfp, Etiyopya’nın Kuzeyindeki İnsani Yardım Operasyonlarını Hızlandırdı

ADDİS ABABA, 26 Kasım (Xinhua) — Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı (WFP) Cuma günü yaptığı açıklamada, kısa mühlet evvel imzalanan bir barış muahedesinin akabinde Etiyopya’nın Tigray bölgesine 2.400 tonun üzerinde gıda, tıbbi malzeme, beslenme ürünleri ve diğer hayat kurtarıcı malzemeleri teslim ettiğini söyledi.

WFP, yeniden açılan dört karayolu koridorunu da kullanarak yeniden faaliyete geçtiği 15 Kasım’dan bu yana 96 kamyonun, Etiyopya’nın çatışmalardan etkilenen Tigray bölgesine, yaklaşık 170.000 kişiyi beslemeye yetecek 2.400 tonun üzerinde gıda ve 100.000 litre yakıt taşıdığını söyledi.

WFP, Birleşmiş Milletler İnsani Hava Servisi’nin Tigray’deki Shire Havaalanı’na yolcu ve insani yük taşımak için birinci kere uçuş rotasyonları yürüttüğünü bildirdi.

Ancak WFP, Tigray içindeki yardım teslimatlarının gereksinimleri karşılamadığını ve WFP ve işbirliği yaptığı ortaklarının, savunmasız durumdaki 2,3 milyon şahsa besin ve beslenme yardımı sağlamak için hemen bölgenin her yerine erişmesi gerektiğini belirtti.

WFP’nin hızlandırılmış insani yardım operasyonu, Etiyopya hükümeti ve Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’nin iki yıllık bir çatışmanın akabinde bu ayın başlarında çatışmaların durdurulması konusunda resmen mutabakata varmasının akabinde geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu