Yaşam

Yiyeceklere “tuz” ekleme fikrini ilk kim buldu?

Günümüzde oldukça kolay ulaşabildiğimiz bu unsur aslında kendi içinde tahmin edilemeyecek kadar fazladır. uzun ve çarpıcı bir geçmiş mal sahibi. İlk keşfedildiğinde üretimi ve dağıtımı oldukça zor olan bu vazgeçilmez mineral, o günden bu yana pek çok aşamadan geçmiştir.

Peki yüzyıllardır insanoğlu için büyük bir değer olan tuz nerede ve ne zaman ortaya çıktı? Yemeklerimize nasıl girdi?

Tuz, yiyeceklere tat verme işlevinin yanı sıra insan yaşamı için gerekli olan en temel unsurlardan biridir.

Tuzdaki sodyum iyonları, kan hücrelerinde sıvının korunmasına yardımcı olur, ince bağırsaktaki besinleri emer ve vücuttaki birçok temel fonksiyonuygulanmasına büyük katkı sağlar.

Vücudumuzun üretemediği bu madde için insanoğlu tuz ihtiyacını karşılamak için hep tuz arayışı içinde olmuştur. İlk insanlar bu ihtiyacını ilk etapta etten karşıladılar ve tarıma geçtikten sonra daha fazla tuza ulaşmak istediler. tuz birikintilerine kadar izlenen hayvanlar.

Tuzun keşfi yaklaşık 8.000 yıl önce Çin’e kadar uzanıyor.

o zamanlar Çin’in Shanxi eyaletindeki bir gölden Tuzun elde edildiğine inanan Çinlilerin bu gölü kontrol altına almak ve tuz arzını devam ettirmek için bu konu uğruna çeşitli savaşlar yürüttüğüne inanılır. Daha sonra, özellikle kurak mevsimlerde, suyun buharlaştığı ve tuz katmanlarının açığa çıktığı göllerden tuz toplandı.

Eski insanlar için bu mineral vazgeçilmez bir konumda değildi çünkü o dönemdeki her insan eşsiz tuz kaynakları oradaydı. Ancak tuz ticari bir malzeme olarak kullanılmaya başlayana kadar bu element makul sınırlar içinde kaldı.

Tuzun koruyucu özelliğinin farkına varan Mısırlılar, bu maddeyi Nil bataklığından toplamaya başladılar.

Tuzun içindeki sodyumun, yiyeceklerde bakteri oluşmasına neden olan nemi çektiğini ve yiyecekleri kuruttuğunu keşfeden bu kişiler, bu şekilde et ve balığın uzun süre saklanmasını mümkün kıldılar. konserve olarak kullanılacakbaşladı.

Aylık harcamalarının yaklaşık %8’ini tuz almaya ayıran kişiler, bu maddeye yemeklerinde ve aynı zamanda yemeklerinde yer vermeye çalıştılar. Tuzlama işlemi için birden fazla tuz kullanımıKonuşmaya gelince, bu insanlar büyük cezalara çarptırıldı.

Ayrıca tuzun koruyucu özelliğinin keşfedilmesiyle birlikte mumyalar tuzlanmaya başlanmış ve Nil Nehri’ne bırakılan mumyalar “tuzlu et” adı altında vergilendirilmeye başlanmıştır.

Tuz dini teklifler Yemek için de kullanan Mısırlıların et ve balığı tuzlayan ilk uygulamalar olduğuna dair kaynaklar olsa da; Bu yiyeceklerin tuzda saklandığına dair en eski Çin belgeleri MÖ 2000 yılına aittir.

MÖ 2700 yıllarına dayanan bir Çin risalesinde 40 çeşit tuzdan bahsedilir ve bu kaynak Mısır sanatında tuz yapımından bahseder.

Ayrıca Antik Yunanistan’da köleler tuzla değiştirilirRomalı askerler maaşlarını genellikle tuzla alıyordu ve “tuza değmez” ifadesi buradan geliyordu.

Ayrıca İngilizce “salary” (maaş) kelimesinin anlamı da bu bağlamdan yola çıkılarak “salat” (salad) kelimesi de İngilizce “salt” kelimesinden ortaya çıkmış ve bu kelimenin kökeni Yapraklı yeşillikleri ve sebzeleri tuzlayan Romalılardangelmişti.

Tuz ticaretinin başlamasıyla birlikte birçok küçük şehir gelişmeye başlamış ve geçmişte bazı ülkeler tuzu ödeme aracı olarak kullanmışlardır.

Orta Çağ ve sonrasındaki bu pahalı mesele için büyük meblağlar ödendi tuzu pahalı hale getiren ise ulaşımın zahmetli olması ve ticaretle uğraşılmasıydı. Ayrıca Romalılar, Venedikliler, Fransızlar, Çinliler ve daha birçok yönetim savaşlardan para kazanmak için tuz vergisi getirmişlerdir.

Tuz, Afrika’ya kervanlarla ve karşılığında gönderildiği dönemde çok değerliydi. altın, elmas ve mücevherleralınacaktı.

Tıbbın yeterince gelişmediği Mısırlılar, Romalılar, Yunanlılar, Araplar, Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinde tuz birçok hastalığa çare olarak kullanılmıştır.

MS 17. yüzyılda Kapadokya’dan Roma’ya çömleklerle birlikte gönderilen tuzun oldukça yeterli olduğu ve cilde ışık verdiği bilinmektedir. Hipokrat, Galen ve İbn SinaBu konunun kullanımının .

Antik Mısır’da tuz kanamayı kontrol altına almak, doğumu hızlandırmak ve göz damlası yapmak amacıyla kullanılırken; Roma’da bu maden cilt hastalıkları, kulak ağrıları, mantarlar ve ödemuyum sağlamak için kullanılır.

Günümüzde tuz, istediğimiz zaman kolayca ulaşabileceğimiz bir lezzet.

Tuz üretimi geçmişe oranla günümüzde oldukça yaygın hale gelmiş ve Artık aranan bir ürün değil, her zaman elinizin altında. olmaya başladı. Sodyum ve klor elementlerinden oluşan sofra tuzu, zamanla yemeklerimizde aranan bir lezzet haline geldi ve bu kullanım sonsuza kadar vazgeçilmez olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Kaynaklar:Ungo, Bilim Buluşları, Prof. Dr. Tekin Akpolat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu