Haber

Yozgat’ta kütüphanesiz okul yoktur.

Yozgat’ta kütüphanesiz okul yoktur.

YOZGAT Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullar arasındaki fırsat farkını azaltmak amacıyla başlattığı “Kütüphanesiz Okul Yok” projesi kapsamında Yozgat genelinde 93 kütüphane daha açılarak toplam 302 kütüphaneye ulaşılmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 26 Ekim 2021’de başlatılan “Kütüphanesiz Okul Yok” projesi doğrultusunda Yozgat’ta 93 okula yeni kütüphaneler inşa edildi. Bu sayı ile okullar ve halk eğitim merkezleri ile birlikte il genelinde 302 kütüphaneye ulaşılmış olup, kütüphanesiz okul bulunmamaktadır. Öte yandan Yozgat Valiliği koordinasyonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı “Gözünüz Kitaplardan Kalmasın” projesi ile okul kütüphanelerini zenginleştirmek için 408.367 kitap toplandı. İlde proje öncesi 95 bin 986 olan kitap sayısı 504 bin 353’e yükseldi.

“Proje ile 93 kütüphane kazandırıldı”

Proje kapsamında Yozgat Cumhuriyet Ortaokulu’nda kurulan Şehit Nuri Tanışman Kütüphanesi’nde öğrencilerle buluşan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ilde kütüphanesiz okul kalmadığını söyledi. Yazıcı,

“Milli Eğitim Bakanlığımızın ülkemiz genelinde yürüttüğü ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ projesi doğrultusunda Bakanlığımızca gönderilen ödenek ile kütüphanesi olmayan 93 okula kütüphane meclisi düzenlendi. Bunların arasında 14 adet geri dönüşüm kütüphanesi yapıldı. İlimizde halk eğitim merkezleri dahil 302 binamız var. Önümüzdeki dönemde de tüm kütüphanelerimizi zenginleştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

“Kitap sayımız 504 bin 353’e ulaştı”

Proje ile il genelinde kitap sayısının arttığını ifade eden Yazıcı, “Bu projenin amacı çocuklarımızın kitaplarla daha yakından tanışmasını sağlamak, akademik ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunmaktır. Aynı şekilde kampanya çerçevesinde , ilimiz genelinde kütüphanelerde 95 bin kitabımız vardı ama adı ‘Kitaplara Bakma’ “Şirketimiz ile başlattığımız kitap toplama kampanyası ile 408.367 kitap toplandı. Bu sayı ile toplam kitap sayımız 504.353’e ulaştı. Bakanlığımızın gönderdiği fonlarla okullarımızdaki kütüphaneleri zenginleştirmek için gerekli kitapları satın alarak okullarımıza teslim ettik. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“Kütüphanede çalışmak çok faydalı”

Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Ali Şahingöz, “Kütüphane bizim için çok faydalı. Buraya ders çalışmak, kitap okumak için gelebiliyoruz ve burada internet erişiminden de yararlanabiliyoruz. Kütüphanede çalışmak bizim için çok faydalı oluyor.” . Özellikle bu yıl LGS’ye gireceğiz.” Arkadaşlarım için çok faydalı oldu.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Boş zamanlarımı kütüphanede geçiriyorum”

Öğrencilerden Buse Yanıker, “Kitap okumak için kütüphaneyi kullanabiliyoruz. Kütüphaneye ödevlerimizi araştırmak ve bilgisayardan çalışmak için geliyoruz. Sınavla ilgili Eba TV kullanıyoruz. Bilmediğim konuları dinliyorum.” ‘Buradan anlamıyorum. Burada kaynaklarımız var, onlardan faydalanıyoruz. Zamanımı kütüphanede geçiriyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu