Haber

Yunanistan’da dinleme skandalı: Hükümet güven oylamasına gidiyor

Aylardır ülke gündemini meşgul eden dinleme skandalını mecliste yaptığı konuşmada gündeme getiren Tsipras, telefon dinleme skandalında Başbakan Kiryakos Miçotakis ve hükümetinin “suçlu” olduğunu iddia etti.

Çipras, Miçotakis ve hükümetin yalnızca siyasi değil, aynı zamanda ağır kişisel ve manevi sorumlulukları olduğunu da kaydederek,

“Ulusal güvenliğimizi dinleme alanına çevirenlerin ülke yönetiminde kalması ülkenin güvenliği, demokrasisi ve insan hakları açısından tehlikelidir.”

dedi.

“Başbakan bir gün bile görevde kalamaz”

Vatandaşın hükümete güvenip güvenmediğinin yakında ortaya çıkacağını savunan Çipras, şöyle devam etti:

“Bunca yaşanandan ve deliller ortaya çıktıktan sonra bu hükümet bir saniye bile duramaz çünkü biz Yunanistan’ın bir Avrupa hukuk devleti olmasını istiyoruz. Başbakan bir gün bile görevde kalamaz. İlk adım olarak , Miçotakis hükümetine karşı bir güvenoyu öneriyoruz.”

“Elinde tutup şantaj için örgütledi”

Tsipras, Haberleşme Güvenliği ile görüşmesinin ardından dosyada gazeteciler, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, muhalefetteki Değişim Hareketi (KINAL) Partisi Lideri Nikos Andrulakis, bakanlar, iş adamları ve Silahlı Kuvvetler mensuplarının dinlendiğini ve dosyanın görüldüğünü iddia etti. Müdürlüğü (ADAE) yetkilileri dün. Dinlemelerle ilgili verilerin olduğunu belirtti.

Bu dinlemelerden Mitsotakis’in sorumlu olduğunu savunan Tsipras,

“Bu ağı sadece siyasi rakiplerine, siyasi dostlarına, ekonomik unsurlara, askeri liderlere, gazetecilere faydalı bilgiler elde etmek için değil, onlara şantaj yapmak için örgütledi. Ülke yönetimini devraldığı andan itibaren çok ciddi bir planlamayla bu ağı örgütledi. .”

ifadelerini kullandı.

Oylama Cuma günü yapılacak.

Yunanistan’da kulak misafiri olma skandalı, Nisan 2022’de Yunan gazeteci Thanasis Kukakis’in cep telefonunda “predator” adlı casus yazılım programının tespit edilmesinin ardından gündeme gelmişti.

Yunan medyasında yer alan haberlerde, aralarında eski Başbakan Andonis Samaras, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros’un da bulunduğu çok sayıda değerli siyasetçi, bürokrat, gazeteci ve iş insanının telefonlarının dinlendiği iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu