Haber

“Yüzyılın felaketi”nde hayatını kaybedenler için IKBY’deki tüm camilerde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (KBY) tüm camilerde kılınan cuma namazının ardından Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Erbil’in en büyük camisi Celil Hayat’ta kılınan gıyabi cenaze namazına Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Yardımcısı Buyruk Teker, KBY Diyanet İşleri Bakanı Piştivan Sadık, Erbil Valisi Ümit Hoşnav ve diğer yetkililer katıldı.

Caminin imamı Beşir Haddad, hutbesinde, “Kürdistan Bölgesi hükümeti ve halkına yardım elini uzatan ilk yerlerden biriydi. İslam ve kardeşlik bağlarının korunmasına yardım etmeliyiz. aramızda.” terimleri kullandı.

Hutbesinde Türkçe konuşan Haddad, şunları söyledi:

“Türkiye milletinin ve oradaki kardeşlerimizin başı sağolsun. Bu faciada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Allah katında şehit mertebelerine yükselmelerini diliyorum. Yakınlarına da acil şifalar diliyorum. Yaralı Allah’tan. Hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır ve sabır diliyorum. Allah’tan rahmet diliyorum.” Umarız bu gördükleri son gözyaşı olur.”

“İmkanlarımız sınırlı da olsa bu yardımlar duygularımızın ve samimiyetimizin ifadesidir”

Cuma namazının ardından depremde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılınması için basın açıklaması yapıldı.

KBY Diyanet İşleri Bakanı Sadık, depremde hayatını kaybedenler için bir kez daha taziyelerini sunduklarını belirterek, “Komşu olma hakkı nedeniyle herkesten önce Kürdistan Bölgesi hükümeti ve halkı yardıma koştu. ve Müslüman olmaktır. İmkanlarımız kısıtlı da olsa bu yardımlar duygularımızın ve samimiyetimizin bir ifadesidir.” dedi.

Erbil Valisi Hüsnav, KBY hükümetinin yardım için valilikler atadığını hatırlatarak, “Yardımlar devam ediyor ve halkımızın ilgisi büyük. Dün gece yardımların bir kısmı gönderildi. Nakdi yardım için de hesap numaraları açıldı, halkımız oraya da para gönderebilir.” sözlerini kullandı.

“İyi günde de kötü günde de dost ve kardeş olduğumuzu gerçekten gösterdiler”

Konsolos Yardımcısı Teker, Cuma namazının ardından Türkiye’de depremzedeler için gıyabi cenaze namazı kılındığını söyledi.

Teker, “Aynı zamanda KBY hükümeti de hızlı bir şekilde yardım kampanyası kararı aldı. Bu kampanya çerçevesinde 3 ilde bağış yapılıyor. Buradan bölge halkına teşekkür ediyorum. Biz olduğumuzu gösterdiler. iyi ve kötü günde dost ve kardeştir.” konuştu

“Bütün camilerde yardım sandıkları kuruldu”

Duhok’ta Cudi Camii’nde kılınan gıyabi cenaze namazında cami imamı Ahmed Rekani, hutbesinde depremzedeler için yardım çağrısında bulundu.

Rekani sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onbinlerce aile evsiz kaldı. Bugün yardım zamanı. Giyecek, yiyecek ve her türlü yardıma ihtiyaç var. Yardımlar pazartesiye kadar toplanıp gönderilecek. Camilerdeki kutuları kaldırdık, yardım merkezi kurduk.” deprem fonu.Verdiğiniz paralar da sahiplerine teslim edilir.Allah’ı razı edecek amel.” yapalım.”

Duhok Diyanet İşleri Başkanı Reber Nerveyi de Türkiye ve Suriye’deki depremlerde hayatını kaybedenler için Duhok’taki tüm camilerde cenaze namazının kılındığını söyledi.

Nerveyi, imamların depremzedelere nasıl yardım edeceklerini anlattıklarını ve tüm camilerde yardım sandıkları kurulduğunu söyledi.

“Tüm samimiyetimizle kardeşlerimizin yanında olmalıyız”

Süleymaniye kentindeki tüm camilerde gıyabi cenaze namazı için sıraya girildi.

Kentteki Darüsselam Mescidi’nin imamı İrfan Reşid, hutbesinde Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım çağrısında bulundu.

Reşid, “Kardeşlerimizin tüm samimiyetiyle yanlarında olmamız gerekiyor. Bizler musibetlerle imtihan ediliyoruz, şimdi de imtihan vaktimiz geldi” dedi. terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu