Haber

BM Genel Sekreteri Guterres, İsrail-Filistin çatışmasından derin endişe duyuyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail ile Filistinli silahlı gruplar arasındaki çatışmanın şiddetlenmesinden derin endişe duyduğunu belirtti.

Guterres, BM Sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gazze’ye yönelik artan saldırılara ilişkin endişelerini dile getirdi.

İsrail ordusunun kara operasyonlarını genişlettiğine, yoğun hava saldırılarına ve Gazze’den İsrail’e yönelik devam eden roket saldırılarına dikkat çeken Guterres, “İsrail ile Hamas ve Gazze’deki diğer Filistinli silahlı gruplar arasındaki çatışmanın ağırlaşmasından derin endişe duyuyorum” dedi. ” söz konusu.

Guterres, çatışmanın en ağır yükünü başından beri sivillerin çektiğini vurgulayarak, her iki tarafta da sivillerin korunmasının önemine dikkat çekerek, “Gazze’de sivillerin öldürülmesini kınıyorum ve üçte ikisinin öldürüldüğü haberi karşısında dehşete düştüm. Öldürülenlerin arasında kadın ve çocuklar da vardı.” ifadesini paylaştı.

İsrail’in son üç haftadır Gazze’ye düzenlediği bombardımanda trajik bir şekilde hayatını kaybeden BM personeli için üzüntü ve taziyelerini dile getiren Guterres, bu bağlamda uluslararası insancıl hukukun göz ardı edilemeyecek açık kurallar koyduğunu ve bunlara yaklaşılamayacağını vurguladı. seçici olarak.

Guterres, “Ayrımcılık, orantılılık ve tedbir ilkeleri de dahil olmak üzere tüm tarafların buna uyması gerekiyor. Bu kadar çok İsrailli ve Filistinlinin zaten hayatını kaybettiği göz önüne alındığında, bu tırmanış yalnızca sivillerin büyük acılarını daha da artırıyor.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Şu ana kadar Gazze’ye girmesine izin verilen insani yardım düzeyinin tamamen yetersiz olduğunu ve bunun trajediyi artırdığına dikkat çeken BM Genel Sekreteri, Gazze’deki felaketin yarattığı acil ihtiyaçların karşılanması için acil insani ateşkes çağrısını yineledi.

Guterres, “Gazze ötesinde gerilimin tehlikeli bir şekilde tırmanması riskinden derin kaygılıyım ve tüm liderleri daha büyük bir yangını önlemek için azami itidal göstermeye çağırıyorum.” dedi. sözlerini kullandı.

golyaka-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu