Ekonomi

İtalya’da ‘asgari ücret’ çağrısı

İtalya Merkez Bankası Başkanlığı’nı 12 yıldır yürüten ve Kasım ayında görevinden ayrılacak olan Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco, ülkesinin yıllık ekonomik ve mali durumuna ilişkin değerlendirmelerini son kez Roma’da paylaştı.

Visco, İtalya’nın 2023 yılı gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) tahminlerinde yüzde 1 artış beklediklerini belirtti.

Başkan Visco, ülkede bir süredir tartışma konusu olan Kovid-19 salgını sonrası Avrupa Birliği’nden (AB) gelen kurtarma fonunun kullanımına ilişkin değişiklik ve iyileştirmelerin yapılabileceğini ancak bunun mümkün olmadığını kaydetti. bu konuda değişiklik ve iyileştirmeler yapmak mümkündür.

Visco, İtalya’da kademeli bir vergi reformuna ihtiyaç olduğunu da belirterek, üretim faktörlerinin üzerindeki yükü azaltan bir vergilendirmenin istihdamı ve yatırımları canlandırabileceğini söyledi.

melodiye karşı

Merkez Bankası Lideri Visco, Avrupa’da taban fiyat uygulamasının bulunmadığı ülke İtalya’ya davette bulunarak, “Diğer büyük ülkelerde olduğu gibi gerekli dengeler çerçevesinde belirli bir asgari ücretin getirilmesi, ihtiyaca cevap verebilir” dedi. sosyal adaletin ihmal edilebilir ihtiyaçları.”

Öte yandan İtalya’da sağcı koalisyon hükümetinin başkanı olan Başbakan Giorgia Meloni, asgari fiyat uygulamasına karşı duruşuyla biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu