Haber

Pervin Buldan: İttifaktaki partiler açıklamalarımızın hedefi değil

Yeşil Sol Parti, bayram sonrası mitinglerine Hakkari ve Silopi’de başladı. Hakkari mitingine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve Başak Demirtaş ile milletvekili adayları katıldı.

Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden gönderdiği açıklamayı okurken, önceki gün İstanbul Kadıköy’de mitingde konuşan Pervin Buldan, “Emek ve Özgürlük İttifakı başımızda yeri var ama vereceğiniz her oy fayda sağlayacaktır. AKP, Yeşiller ve Sol Parti dışında.” Sözlerinin hedefinin ittifaktaki taraflar olmadığını belirtti.

Buldan, “AKP-MHP iktidarına Hakkari’den ders vermenin zamanı geldi. Hakkari 3-0 yapacak, bundan şüphemiz yok. Amacımız 3-0 yani demokrasi 3, faşizm sıfır” dedi. ve devam etti: Bu hükümetin Kürt karşıtı bir hükümet olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak Hakkari halkı her seçimde; yerel seçimlerde, genel seçimlerde ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisine yakışanı yapacak, bir kez daha kendi iradesine sahip çıkacak ve AKP-MHP iktidarını tarihin çöplüğüne atacaktır.

‘SAVAŞ ORTAKLIĞI’

Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’a gitti. Muhtemelen kandırabileceğim birkaç Kürt bulabileceğini ama umduğunu bulamadığını söyledi. Diyarbakır’da yine bize parmak sallayıp hakaret etti.

AKP ittifakını hem Kürt ittifaklarımızla hem de Emek ve Özgürlük İttifakımızla Türkiye’nin batısına göndermeye kararlılıkla karar verdik. Emek ve Özgürlük İttifakı bu çabada çok iyi bir iş çıkaracaktır. Söylediğimiz sözlerin ve yaptığımız açıklamaların amacı ittifak içindeki taraflar değil; tek amacımız var o da AKP-MHP iktidarı. Değerli bir emek ortaklığı yaptık. Bu ortaklık faşizmi kaybetme üzerine kurulmuştur. Faşizmin kaybı, Türkiye’ye demokrasinin gelmesi demektir. Cezaevindeki arkadaşlarımız; Edirne’de Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı’nın, Kandıra’da Gültan ve Figen’in, Sincan’da Sebahat ve Ayla’nın ve tüm arkadaşlarımızın özgür bırakılacağı yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır.”

‘AKP’YE FAYDASI VAR’

Yeşil Sol Parti’nin İstanbul Kadıköy’de düzenlediği Bahar Şenliği’nde konuşan Pervin Buldan, “Yeşiller ve Sol Parti dışında vereceğiniz her oy AKP’ye fayda sağlayacaktır, öyle bilinsin ve algılansın. İçerideki diğer partilere verilen oylar AKP’ye yarasın” dedi. İttifak İttifak’a gidecek, “Her partinin adına yazılır” dedi.

DEMİRTAŞ: ŞİRKETE ZARARIN ÖTESİNDE

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, cezaevinde ziyaret ettiği eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın notunu da paylaştı. Demirtaş, mesajında, “Dışarıda olsaydım 29 Nisan’da Aydın’da Yeşil Sol Parti mitingine Erkan’la birlikte giderdik. Bu durumda Erkan yoldaşım Aydın’a selamımı getirip mitinge katılacak. Ben de TİP’in mitinglerine katılıyorum ve yoldaşça, omuz omuza, kol kola ‘Çabayı artırdık’ dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu